
- 1
- 0
- 0
- 0
- 0
- 0
- 0
- 0
Педагозите от ДГ "Калина Малина" във Ветрен стартираха уникален проект "Приказкотерапия и куклен театър" за своите възпитаници - ефектът е уникален/ Снимки в текста/
ДГ"Калина Малина" започна уникален проект по "Приказкотерапия и куклен театър за деца".
Стартът на начинанието беше даде в деня на кукленият театър 21.03.2023г.
Хитът при откриването на проекта беше постановката "Косе Босе". Подготовката, оформление и музика бе изготвена от педагогически персонал на детското учреждение - Р.Русева, Н.Караалиева, В.Хасарджиева и Г.Андонова.
Децата и учителите присъстващи на постаноката, бяха възхитени и очаровани от представлението.
"Целта на идеята е многоцелева. Както знаете, "Приказкотерапията" е част от арт терапията, считаща се за един от най-ефективните методи, използвани от психолози и учители по време на работа с деца. Чрез своето творчество, децата въплъщават емоции си и своите страхове, и желания, което дава възможност да се научи нещо ново за тях.
Освен това, с помощта на изкуството, детето може както да се изразява, така и да опознава света около себе си, което допринася за социалната му адаптация.
Приказната терапия е един от видовете арт терапии, в които се използват приказки за деца. При този метод основното средство за психологическо въздействие е метафората", обясни директорът на ДГ "Каина Малина" Татяна Димитрова пред наш репортер.
Татяна Димитрова, която е безкомпромисна в педагогическата си практика и се слави,като иноватор въвеждащ всички съвременни, изпитани методики в образованието е категорична, че по този начин децата се учат да преодоляват страховете и трудностите, да вземаме решения, защото приказките показват на малчуганите, че няма безизходни ситуации.
Директорката разказа, че от професионални наблюдения, през годините на своята практика, е установила със 100% сигурност, че това е уникален метод за развиване творчеството и въображението.
Творческият педагогически екип на ДГ "Калина Малина"
Особено в модерното съвремеие, където най-големия проблем е директната вербална комуникация, изместена от интернет и съвременните технологии, "Приказкотерапията" е перфектен модел за подпомагане на естествената комуникация.
" Една от основните цели е подобряването словесния език и да учим децата да слушат. Тов аизключително помага при малките, да намерят общ език с възрастните. Да не говорим, че предава необходимите морални норми и правила, които после в импровизирани дискусии с малчуганите обсъждаме. Не случайно избрахме "Приказкотерапията", като метод, който вече се е доказал с умението да формира конструктивно и адекватно изразяване на емоциите. Насърчава детето да прави изводи и го подтиква към размисли", добави Димитрова.
Директор Татяна Димитрова
Татяна Димитрова отбеляза, че много голям проблем на днешното съвремие е агресията сред децата. С този проект се цели максимално намаляване нейното ниво, както и на тревожността. Така от малки децата се приучават постепенно да изкореняват от себе си тези негативни чувства, а за сметка на тях да развиват своето творческо въображение и чувството си за хумор.
Янчо Николов ЮниконБг